Psia dieta od małego

Młody, rozwijający się organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje niezbędne składniki dlatego karma musi być dobrej jakości. Od tego czy karma będzie pełnowartościowa zależeć będzie rozwój pieska, jego: kości, zębów czy sierści.

Przy zmianie karmy należy pamiętać , żeby robić to stopniowo:

np. pierwszy dzień 1/5 nowej karmy 4/5 starej
drugi dzień 2/5 nowej karmy 3/5 starej itd…
Przy suchej karmie zawsze musi być dostęp do świeżej wody.

Czego nie może jeść pies!

Awokado

Awokado jest trujące dla zwierząt! Zawiera toksynę, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków oraz dla psów i kotów.

Czekolada i kakao

Czekolada jest dla psów trująca! Zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę – substancje, które wywołują u psa wymioty i biegunkę, a także mogą uszkodzić serce i system nerwowy, co może prowadzić nawet do śmierci pupila.

Kawa

Kofeina jest dla psa trująca i zdecydowanie nie powinien jej spożywać.

Winogrona i rodzynki

Winogrona i ich suszona forma – rodzynki zawierają toksyny, które u psów mogą wywołać niewydolność nerek i uszkodzić wątrobę powodując śmierć. Mały, ważący kilka kilogramów pies może umrzeć, gdy zje garść winogron.

Orzechy makadamia

Po zjedzeniu orzechów pies będzie miał problemy z poruszaniem się, a uszkodzeniu może ulec jego układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.

Cebula, szczypiorek i czosnek

Cebula to jedna z największych trucizn dla psa czy kota , a przy tym tak łatwo dla nich dostępna. Dla zwierząt szkodliwa jest w każdej formie – surowej, smażonej, pieczonej, gotowanej czy sproszkowanej. Jest też składnikiem wielu gotowych produktów, które nie kojarzą nam się z czymś niebezpiecznym jak np. jedzenie w słoiczkach dla niemowląt. Pies, który zje cebulę lub szczypiorek może uszkodzić sobie krwinki czerwone i mieć niedokrwistość.

Kości

Ugotowane, ale też usmażone czy upieczone. Po pierwsze, ugotowana kość łatwo pęka i staje się niebezpiecznie ostra, szczególnie kości drobiowe – mogą przebić psu jelito. A po drugie, ugotowane kości stają się w żołądku jak cement i powodują poważne problemy z trawieniem.

Pestki jabłek

Chodzi o spożycie dużych ilości pestek i do tego rozgryzionych (połknięte w całości zwykle organizm wydala w nienaruszonym stanie). Dlatego gdy czasem pies zje całe jabłko, nic się nie stanie.

Ksylitol

Cukierki i gumy często mają w swoim składzie ksylitol, który jest dla psów toksyczny. Powoduje on m.in. nagłą zmianę poziomu cukru we krwi i niewydolność nerek. Ksylitol może znajdować się w różnych ciastkach dlatego nie podajemy psu takich rzeczy, nawet niewielka ilość może spowodować śmierć psiaka.

Alkohol

Pies, podobnie jak człowiek może popaść w stan upojenia alkoholowego, stracić panowanie nad ciałem i mieć utrudnioną koordynację ruchową i problemy z oddychaniem. Pamiętajmy też, że pies jest od człowieka dużo lżejszy, więc nawet niewielka dawka alkoholu może być dla psa śmiertelnie niebezpieczna.

Kocia karma

Ilość białka i tłuszczu w tych dietach jest odpowiednia dla mruczków, ale zdecydowanie przekracza dawki wskazane dla psów. Jedzenie kociej karmy nie wyjdzie więc psiakowi na zdrowie a nawet może się skończyć chorobą nerek.

Gałka muszkatałowa, gorczyca

Zawiera olejki eteryczne toksyczne dla psa, mogą uszkodzić centralny układ nerwowy.

Szczaw, rabarbar

Zawiera kwas szczawiowy, która zaburza pracę nerek.

Cynamon

Zawiera kumarynę, która negatywnie wpływa na pracę wątroby, może doprowadzić do śmierci.

Cytrusy

Powodują niestrawność, biegunkę i wymioty.

Oprócz wymienionych rzeczy śmiertelne dla psa są rośliny np. filodendron, bluszcze, gwiazda betlejemska czy jemioła (białe owoce). Należy uważać, bo pieski, a szczególnie szczeniaki są bardzo ciekawskie i wszystko chcą spróbować.